f.a.q.
вие имате въпроси. ние имаме отговориТЕ
Тук може да намерите отговорите на най-често задаваните въпроси, свързани с работата на трихограма.
Ако имате други въпроси, може да ни ги изпратите на имейл:
office@trichogramma.bg
По всякакви растения и култури, но трябва да се знае, че трихограма (миниатюрни осички с размер до 0.3 мм) работи СРЕЩУ яйцата на вредителите. Т.е. важно е какъв е вредителят, за да се определи точно какъв вид трихограма или микс от видове, както и съотношението на видовете трихограма. За това е много важно да знаете срещу какъв вредител се борите.
След като получите контейнер за ръчна колонизация с трихограма е желателно той да се постави веднага, тъй като става въпроса за яйца на жив организъм.
Ако няма такава възможност, тя може да се съхранява в рамките на до 48 часа в хладилник (обикновен домашен) при температура 4-8 градуса. Трихограмата е безопасна за всички продукти намиращи се в хладилника, както и за здравето на човек!
Трихограмата може да издържи повече време при тези условия, но нейната ефективност може да намалее.
Не, контейнерът не се отваря! В него има яйца на трихограма и те трябва да бъдат защитени както от пипане, така и от други насекоми и организми. Трихограмата, след като се излюпи от яйцето, излиза през отворите в картонената кутийка и започва да търси яйца на вредителите.
В зависимост от вредителите. Обикновено се третира няколко пъти, през 10 до 20 дни. На всяка опаковка за ръчна колонизация има подробно описание, съобразено с вида вредител, срещу който се борим.
Не, трихограмата е напълно безвредна и не е опасна за здравето на човек или домашните любимци. Тя представлява микроскопична осичка с размер до 0.3 мм и се храни единствено с яйца на вредители. Ако няма храна, тя не може да живее. Следователно, след като изпълни своите природни функции, тя умира.
Трихограмата не може да ухапе, ужили, нарани или да причини каквато и да е вреда, тъй като е микроспична и за нея, хората и животните, природно не представляват интерес.
Не! Трихограмата е микроскопична осичка и физически не може, а и не е в нейната природа, да се конфронтира с пчели. Напротив, и в момента се правят опити за да бъде доказано, че трихограма може да се справи с акарите при пчелите.
Когато земеделски площи около пчелни семейства се третират с природни биоагенти, каквато е трихограма, се запазва био разнообразието и естествения природен баланс в почвите и растенията в региона. За разлика от използването на химия, която унищожава както вредните, така и полезните насекоми, трихограма се храни единствено и само с яйца на определен тип вредители – молци, пеперуди, нощенки.
Ние разбираме, че използвайки трихограма във все повече земеделски полета, допринасяме за опазването на биоразнообразието, включително и опазването на живота на едни от най-полезните за човечеството насекоми – пчелите.
Колонизацията с трихограма започва веднага, след като бъде установен летеж на вредителите. Напомняме, че тя работи върху яйцата на вредителите.
След като е започнал летеж и той е установен, започва и размножаването на вредителите. Следователно, това е момента, в който трихограмата вече може да намира храна (яйца на вредителите) и да работи.
Да, може! Въпреки изключително скромният си размер, трихограмата е умно насекомо и намира сигурно убежище при поливане или дъжд, както и при неблагоприятни метереологични условия. След като условията за нейното съществуване станат оптимални, тя се активизира и започва своята работа.
Трихограма може да се прилага, не по-малко от 5 дни СЛЕД обработка с препарат за растителна защита. Никога не трябва да се използват заедно препарати (химия) и трихограма! Препаратите унищожават както вредителите, така и полезните насекоми!
Трихограма е активна в диапазона от 17 до 26 градуса, като през останалото време, тя се крие и чака благоприятни условия за да се активизира отново.
В зависимост от това дали е на открито или в оранжерия, както и от начина на колонизация, нашите препоръки са:
- при използване на контейнери за ръчна колонизация навън, в поле или градина, в зависимост от плътността на растенията и тяхната височина, се поставят между 20 кутийки на декар
- в оранжерии, в зависимост от височината на растенията, се поставят между 20 кутийки на декар
- при ръчна колонизация с капсули, нормата е 20 капсули на декар
- при колонизация с безпилотни летателни апарати и използване на капсули, нормата е 10 капсули на декар
Има препоръчителна схема, но трябва да се отбележи, че всяко едно конкретно място има своите особености, които земеделеца трябва да отчете.
При използване на контейнери за ръчна колонизация, се спазва отстояние между 2 и 6 метра (в зависимост от височината на растение и гъстотата на засаждане). Ако растенията са на редове, кутийките се поставят шахматно на двата съседни реда. Кутийките имат обособена „закачалка“. Закачат се не по-ниско от 10 см. от земята. Обикновено се закачат в на първото разклонение.
При бостанните култури, препоръчително е използването на капсули. Те са изработени от биоразградим целулозен контейнер, устойчив на влага и температурни колебания, защитаващ яйцата на трихограма от хищници. Капсулите се разпръскват
с безпилотни летателни апарати за големи площи или ръчно, като се спазва нормата 10 или повече капсули на декар.
Трихограмата съществува в природата, но концентрацията на нейната популация в естествената й среда, не е достатъчна и не може да окаже по естествен път положителния ефект при борбата с вредителите. Точно това е причината ние да отглеждаме в лабораторна среда, масово, тези полезни насекоми.
Трихограмата, както всяко живо същество, има свой жизнен цикъл. Яйце, ларва, какавида, възрастна трихограма, яйце и т.н.
За да съществува и да се размножава, трихограмата трябва да се храни. А тя е капризна и се храни единствено с яйцата на вредните насекоми – молци, пеперуди, нощенки, общо над 400 вида икономически значими вредни насекоми. Без
храна, без да има около нея яйца на вредители, тя не може да съществува и нейният жизнен цикъл приключва. Трихограмата има къс жизнен цикъл, ако няма необходимите условия за хранене, размножаване и развитие – 3 – 4 дни.
Никога не е късно за третиране с трихограма!
Различните неприятели от Разред Lepidoptera имат различен период на летеж и яйцеснасяне, като имат няколко поколения. Дори и да закъснеете с мониторинга и установяването на първоначалния летеж, третирането с трихограма винаги, гарантирано води до много по-добра защита на растенията и потиска популацията на неприятелите.
Все пак, колкото по-точно установите началото на полета на неприятелите, толкова по-добре ще опазите посевите си и реколтата ще бъде с по-добро качество и в по-голямо количество.
Поради микроскопичните си размери – 0,3-0,7 мм., трихограмата не може да прелети повече от 10 м. Въпреки това, трихограмата е жив организъм, който се движи. Честният отговор е: да, възможно е да отиде и ще опазва и растенията на вашия съсед.
Важно е да отбележим, че колкото повече площи в един регион са третирани и защитени с трихограма срещу икономически важните неприятели, толкова по-малък ще бъде натискът на популациите на неприятели за всички земеделци.
Научно доказано, че представителите на Разред Lepidoptera, за едно денонощие при подходящи атмосферни условия могат да изминат 50-100 км. с помощта на въздушни течения.
Ето един любопитен факт: Рекордът е 1 500 км. за 36 часа от Мисисипи до Канада при Spodoptera frugiperda.