Кореспондент на БТА в Ловеч Даниела Балабанова
Трихограмата е естественият враг на вредителите в земеделието, като осигурява истинска, натурална биозащита, заяви в интервю за БТА Борислав Бойчинов, управител и собственик на „Органик Инвест био защита“ ООД. Предприятието се намира край ловешкото село Дойренци и в него е изградена единствената на Балканския полуостров национална био ентомологична лаборатория за масово индустриално отглеждане на биоагент трихограма. Той помага на стопаните да се справят с вредителите по растенията. От тази година фабриката е развила производството си и полезните насекоми могат да достигнат до всеки дом и градина. За по-малките стопанства правят опаковки за ръчно разселване на трихограма, на практика за всички видове култури.
Бойчинов посочи, че подобни лаборатории в Европа има във Франция, Германия, Чехия и Швейцария, но неговата е най-голяма в Европейския съюз. Годишно в нея са произвеждат 135 милиарда полезни насекоми.
„Трихограмата се бори с вредителите на стадий яйце. Тя отива на яйцето на вредителя и така го паразитира, че убива ембриона му и вътре снася нейното яйце. От яйцето на вредителя се ражда полезно насекомо. Ние създаваме естествена защита на определени площи, където сме третирали“, посочи Бойчинов.
В България има около 240 вида, с които трихограмата се бори
По думите му в България има около 240 вида неприятели, с които трихограмата се бори. В неговото предприятие се произвеждат в момента четири вида природни биоагенти. „Правим мониторинг из цяла България, дори в Европа. Благодарение на това имаме възможност да направим смес с различна трихограма, която да е ефективна. Ефективността, която постигаме в градината и на полето, достига повече от 90 процента“, добави Борислав Бойчинов.
Това, което различава неговата от другите европейски лаборатории, е, че не само размножават трихограмата, но изпълняват целия процес – от улавянето й в природата със специални примамки в различни земеделски култури, класифицирането на вида й, изваждането й в промишлени количества за размножаване, пакетирането в специални опаковки до колонизацията на самото поле.
„Използваме различен модел дронове, като вече патентоваме цялата технология за третиране. Така осигуряваме голяма наситеност на едно поле. Новото е в иновациите, които правим – батериите за дроновете, трихограмите и различните смеси, които се използват. Това е на база проучвания, наука и опит“, заяви Павлин Иванов, административен директор в „Органик Инвест био защита“ ООД.
Клиенти са им фермери от цяла България. Миналата година са обработили цялото семепроизводство на най-големия производител на семена в света – компания „Кортева“ в Румъния. Партньорството им продължава и до днес.
„Освен промишленото третиране за нас е много важно да влезем във всеки един дом с нашата трихограма, защото тя е създадена за хората и тяхното здраве. По този начин започнахме да подготвяме смеси от различни видове трихограма според съответните вредители“, съобщи Бойчинов.
От тази година лабораторията предлага продукти, предназначени за всеки дом и градина
„Освен индустриалното колонизиране с дронове и капсули, от тази година имаме различни продукти, предназначени за по-малки стопанства и най-вече за домашни или промишлени оранжерии. Целта е да помогнем на хората да ядат качествена и чиста храна, защото във всяко едно село бабите и дядовците хранят децата и внуците си с плодове и зеленчуци“, добави Иванов.
Работят и си сътрудничат и с учени, специалисти и университетски преподаватели от Украйна, Китай, Румъния, България, Италия. „Ние се занимаваме с наука. Имаме голям научен съвет, в който са двама академика и пет професора. Ние не само определяме вида на трихограмата, но и правим генетични анализи, за да видим колко е чиста, защото ако се кръстосат различни видове, ефективността пада“, посочи Бойчинов.
Трихограмата съществува повече от милиона години, като в България се срещат 19 вида
Той разказа още, че трихограмата съществува от милиона години, като в България навлиза от 60-те години на миналия век. Страната ни е била един от най-големите производители на биоагенти. Имало е няколко лаборатории, които са закрити до 1990 г.
„В България има 19 вида трихограма. Този биоагент ще е изключително необходим и в бъдеще. Европейският съюз и Европейската комисия са заложили в т.нар. Зелена сделка такива параметри, че всички препарати за растителна защита от първа професионална група да бъдат забранени до 2030 г. Няма друга алтернатива освен използването на полезни насекоми“, коментира Борислав Бойчинов.
Срещат се няколко проблема при производството и разпространението на трихограма
По думите на Павлин Иванов обаче в работата си и опита, който натрупват, се сблъскват с няколко проблема.
Първият е свързан с огромното засушаване, особено тази година. „Липсата на инвестиции от страна на държавите и частните инвеститори в напоителни системи води до сериозно намаляване на производството на царевица в нашите региони поради промяната на климата. Това намалява търсенето на биоагенти. Европейската комисия и държавата компенсира земеделците, а нашата продукция става трудна за реализиране“, обясни Иванов.
Като втори проблем той открои, че заради техния успех различни компании започват да ги копират и да вкарват нелегално трихограми, незнайно къде правени. „Когато някой земеделец е подведен от цена от неизвестен доставчик на трихограма, се убива цялата идея за биозащита чрез биоагенти“, добави Павлин Иванов и посочи, че има много нелегален внос от Украйна, а в България няма орган, който да следи за качеството.
Третият проблем е липсата на държавна политика към изграждане на инфраструктура за биологична растителна защита.
„Ние сме единствените, които предоставяме два сертификата – за качество, който излиза от лабораторията, както и за извършеното третиране с трихограма“, каза още Борислав Бойчинов.
/ИЦ/
Comments are closed