Ябълков плодов червей
Cydia pomonella
Разред Lepidoptera, Сем. Листозавивачки – Tortricidae
Гостоприемници
Ябълковият плодов червей (Cydia pomonella) е представител на семейство Lepidoptera (Tortricidae). Неприятел номер 1 в овощните градини! Разпространен е в цялата страна и ежегодно се появява във висока плътност.
Напада всички овощни видове, като най-големи повреди нанася по ябълка, круша, дюля, кайсия и орех. Може да предизвика червясване на плодовете над 80-90%.
Жизнен цикъл
Ябълковият плодов червей у нас развива две поколения годишно. Зимува като напълно изхранена гъсеница в плътен мръснобял пашкул, под старата напукана кора на стволовете , в отвори на дървесинояди, в почвата, в амбалажа, в плодохранилищата и на други подходящи защитени места.
Яйцеснасяне
Яйцеснасянето започва 5 до 14 дни след началото на летежа . Женските предпочитат да снасят върху по- гладки повърхности и затова по това време (май) пеперудите полагат яйцата си предимно по горната страна на листата. Върху плодчетата се снася когато те са без власинки – от фенофаза „орех” (юни). Яйцата се снасят поединично. Тъй като яйцата са полупрозрачни, по време наембрионалното развитие, в тях се виждат промените, които настъпват при оформянето на зародиша.
Отначало потъмняват, след това в тях се образува “червено пръстенче”, а 2-3 дни преди излюпването, главата на гъсеницата се вижда като черна точка – стадий “черна главичка”
Ларва
Гъсеницата е бледожълта, кремава до розова. При излюпването си е около 1-1,5 mm, а след изхранване достига до 15-20 mm.
Какаквида
Какавидата е червено-кафява, дълга 9-11 mm. Поместена е в копринения пашкул на гъсеницата. Преди имагинирането на пеперудата – потъмнява. След като завърши развитието си гъсеницата напуска плода и се спуска по копринена нишка към местата на зимуване, където си изприда пашкул и остава в него до следващата пролет.
Повреда
Гъсениците на ябълковия плодов червей се хранят със семките и стените на семенната кутийка, като до края на развитието си обикновено унищожават цялата вътрешност. След това преминават в друго плодче (завръз). Една гъсеницата може да повреди 2-3 плода. Гъсениците на ябълковия плодов червей се хранят със семките и стените на семенната кутийка, като до края на развитието си обикновено унищожават цялата вътрешност. След това преминават в друго плодче (завръз). Една гъсеницата може да повреди 2-3 плода.